Плескавици од пилешко и шампињони – Пробајте го овој вкусен рецепт

Плескавици од пилешко и шампињони – Пробајте го овој вкусен рецепт

Плескавиците се вистински деликатес, а можат да се прават од различни видови на месо.

Ова е рецептот за новиот деликатес со месо и печурки:

Состојки:

 • 450 гр пилешко филе
 • 1 главица кромид
 • 140 гр шампињони
 • сол
 • бибер
 • масло

Начин на подготовка.

 1. Пилешкото филе се сече на парчиња, се сечат и исчистениот кромид и шампињоните.
 2. Сè се става во блендер, а се додаваат и зачините.
 3. Од смесата се обликуваат мали плескавици (ќе излезат до 10, во зависнот од големината).
 4. Пржете ги на загреано масло.
 5. Послужете додека се топли, со прилог по желба.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Пита со мелено месо и праз

Слатка зелка со мелено месо

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Ролни од мелено месо