Суви колачиња за божиќните празници – Сите ќе го бараат рецептот

Суви колачиња за божиќните празници – Сите ќе го бараат рецептот

Божиќните празници ни се пред праг. Наскоро започнуваат подготовките на традиционални јадења како сарма, салати, специјалитети од месо, но и вкусни колачиња.

Воодушевете ги сите со овој сладок рецепт:

Состојки:

  • 4 јајца
  • малку ванила арома
  • 200 гр кокос
  • 100 гр шеќер
  • 2-3 реда темно чоколадо

Начин на подготовка:

  1. Пенасто се матат жолчките со шеќер и ванила.
  2. Во смесата се додава и кокос, па се прави снег од белките настрана по што и тој се додава внатре.
  3. Со лажица или шприц се прават мали топчиња и се ставаат на хартија за печење. Можете да ги обликувате и во разни форми на модли.
  4. Се печат на 150 степени околу 20 минути.
  5. Се топи чоколадото и се става на дното на сад, па на него се ставаат колачињата.

Повеќе рецепти со десерти на Gotvi.mk:

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

singlepost_text