Повкусно од тиквици и компир: Овие поховани ќофтиња ќе ви станат омилени

Повкусно од тиквици и компир: Овие поховани ќофтиња ќе ви станат омилени

Кој вели дека најубавите веге ќофтиња се прават само со компир или тиквици? Направете деликатес со целер.

Ви требаат неколку намирници, а ова е рецептот за деликатесот:

Состојки:

 • 2 парчиња целер
 • бибер
 • сол
 • сок од 1 лимон
 • брашно
 • 1 јајце
 • презла
 • малку масло

Начин на подготовка:

 1. Целерот се мие и чисти, па се вари во вода околу 1 час.
 2. Добро се лупи, па се сече на кругови.
 3. Над секој круг се ставаат сол и бибер, потоа лимонов сок, па се оставаат да отстојат десет минути.
 4. Секое тркалце целер убаво се поминува во сад со брашно, сад со изматено јајце и сад со презла.
 5. Се пржат на загреано масло додека да поруменат.

На здравје!

Повеќе поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Највкусни домашни плескавици

Плескавици од компир и пилешко

Гурмански плескавици

Посни плескавици

Плескавици од туна и тиквици

Плескавици од зеленчук

Плескавици кои ќе ве воодушеват