Деликатес со неодолива арома: Шампињони во бело вино

Деликатес со неодолива арома: Шампињони во бело вино

Направете вкусен деликатес со шампињони во бело вино, чија арома е прекрасна.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 500 кг свежи шампињони
 • 1 шолја бело вино
 • магдонос
 • 1 главица кромид
 • 1 лажица масло
 • 2 лажици брашно
 • 1 шолја вода
 • 1/2 лажица кари
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Шампињоните се чистат, мијат и се сечат тенко.
 2. На масло се пропржува ситно сечканиот кромид со малку магдонос, а потоа се додаваат и печурките.
 3. Се динста смесата со постепено додавање на белото вино.
 4. На крајот на динстањето се става брашно и кари, малку млака вода и сол.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Свинско печено во грне

Сечкано свинско на кинески начин

Свинско месо во тава

Пита од мелено месо, карфиол и праз

Маринада со која секое месо е повкусно

Сочно месо во сос

Бурек со месо од готови кори

Пилешко месо со спанаќ