Крцкави лепињи од вашата кујна – Повкусни од тортиљи

Крцкави лепињи од вашата кујна – Повкусни од тортиљи

Ако сте љубител на пецива, ви нудиме супер рецепт за лепињи кои се крцкави и вкусни.

Ова се потребните состојки и подготовката:

Состојки:

  • 250 гр брашно
  • 1 лажичка прашок за пециво
  • 1 лажичка сол
  • 200 мл вода
  • 2 лажици маслиново масло

Начин на подготовка.

  1. Во сад се ставаат брашното и водата, па сите останати состојки и се замесува тесто.
  2. Се витка тестото во проѕирна фолија и се остава еден час.
  3. Се дели на 6-7 топчиња, па на подолг круг(дијаметар) се развлекува секоја топка и се печат на масло во тава.
  4. Откако ќе се појават меурчиња, се вртат лепињите и се запекуваат уште кратко од другата страна.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

Почнете го денот со витаминска бомба