Посни и сочни – слаки кифлички со џем

Посни и сочни – слаки кифлички со џем

Слатки кифлички кои ќе ги обожавате…

Состојки:

 • 3 дл масло
 • 1,5 дл топла вода
 • 1 прашок за печиво
 • 500 гр брашно
 • 150 гр шеќер во прав
 • 1 ванилин шеќер
 • џем од сливи (може и друго овошје)

Начин на подготовка:

 1. Измешајте масло и вода, додајте прашок за печиво и брашно. 
 2. Замесете тесто како за ванилици. 
 3. Тестото поделете го на 3 дела, развлечете го во круг и поделете го на 8 триаголници. 
 4. На секој триаголник ставете џем и свиткајте кифла. 
 5. Испечете ги кифличките, а потоа извалкајте ги во шеќер во прав.

Уживајте!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

Чини само 1 денар – Рецепт со кој ќе ги освежите боите на алиштата

Ви смрдат патиките? Еве кои лекови ги предлагаат читателите

Кулинарски трик – Употребете ја оваа намирница и маслото нема да ви загорува при пржење

Едноставен трик со кој ќе ги избркате мувите од вашиот двор и балкон

ВИДЕО: Рецепт за органска маска за длабинска нега на оштетена коса

singlepost_text