Додадете млеко во чајот – Има корисна причина за тоа

Додадете млеко во чајот – Има корисна причина за тоа

Познато е дека чајот остава дамки на забите поради танинот, но одличен начин да го спречите тоа е да додадете малку млеко во чајот.

Тоа ќе помогне забите да ви останат бели и блескави, бидејќи млекото делува речиси како паста за заби.

Дополнително ,млекото е неизоставна состојка на некои чаеви, како што е на пример црниот чај.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос

singlepost_text