Тајната за совршено варено вино: Само еден зачин прави разлика

Тајната за совршено варено вино: Само еден зачин прави разлика

Соврешена напивка која ги грее душата и телото…

Постојат многу варијации на тема варено вино, но основниот рецепт би изгледал од прилика вака:

Состојки:

  • 1 пакетче кора цимет
  • 1 л црвено вино
  • 7 каранфилчиња
  • 150-200 мл вода
  • 5-7 лажици шеќер
  • кора од портокал по желба

Начин на подготовка:

  1. Во вода растопете го шеќерот, додајте цимет и каранфилчиња и гответе додека половина од водата не испари. Налијте вино и загрејте до вриење.
  2. Вареното вино послужете го во топли шолји.
  3. Тајна состојка: Ако сакате вареното вино да добие посебна арома, во него ставете неколку зрна бибер и згответе со останатите зачини.

Консумирањето алкохол е дозволено само за лица над 18 години. Gotvi.mk препорачува умерено и одговорно консумирање на алкохол!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Заврши „Пивофест 2016“, организаторите презадоволни – Колку пиво се испило?

Маријана главна ѕвезда на Пивофест – А, еве кој напиток за бронзен тен го препорачува!

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text