Од овој ручек сите ќе бараат залак плус: Компир на посебен начин

Од овој ручек сите ќе бараат залак плус: Компир на посебен начин

Многумина од нас обожаваат компири, без разлика дали се работи за пржени, печени, варени компирчиња или за некој друг деликатес направен од компир.

Сега ви нудиме посебен рецепт. Проследете го во продолжение:

Состојки.

  • 2 кг компири
  • 4-5 лажици масло
  • 1-2 лажици магдонос и вегета
  • неколку парчиња шунка

Начин на подготовка:

  1. Компирот добро се мие, се лупи, па секој компир се засекува неколку пати длабоко, но не до крај.
  2. Ставете во резанките масло, вегета, магдонос и парче шунка.
  3. Печете на 180 степени околу 40 минути.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Трик за совршено печен компир

Плескавици од компир

Компир пита со праз

Повеќе од компир деликатес

Рецепт за најкремастото пире од компири

Кнедли од компири

Компир плочки со богат фил

singlepost_text