Едноставен и хранлив оброк: Уштипци од компири

Едноставен и хранлив оброк: Уштипци од компири

Овој едноставен и хранлив оброк можете да го послужите како предјадење или вечерен оброк.

Состојки:

  • 300 гр компири
  • 1 чешне лук
  • малку млеко
  • сол
  • 1 главица кромид
  • магдонос

Начин на подготовка:

  1. Излупете компири па изрендајте ги со кромидот. Додајте брашно, сол, изгмечен лук, исечкан магдонос и малку млеко и измешајте да добиете компактна смеса тесто.
  2. Загрејте масло во тава, ставете лажица тесто и раширете го, па печете додека уштипците од компири не станат румени и крцакви.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Свежа салата која топи килограми и ја враќа концентрацијата

Топ 5 рецепти за пролетни салати со марула

Неодолива крем салата

Малиџано – одличен домашен рецепт

Зеленчукова ужинка за на работа

Свежа салата со брокула

singlepost_text