Колач над колачите – Обланда ролат со ореви

Колач над колачите – Обланда ролат со ореви

Направете вкусен колач од кој нема насит. 

Ова е рецептот за вкусна обланда со ореви.

Состојки

  • 1 ред обланда
  • 200 гр мак
  • 150 гр мелени ореви
  • 1 шолја мед
  • 1 лимон

Начин на подготовка:

  1. Обландата се става меѓу две влажни крпи за да омекне.
  2. Се растопува медот на оган, па се трга од шпоретот и се додаваат макот, мелените ореви и сокот од лимон.
  3. Со филот ја премачкуваме обландата и правиме ролат.
  4. Кога ќе се олади се сече и се послужува.

Уживајте во овој одличен вкус.

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

singlepost_text