Деликатесна тава со јајца – Рецепт кој ќе ви го побараат

Деликатесна тава со јајца – Рецепт кој ќе ви го побараат

Направете вкусен деликатес за сите сетила.

Ова е рецептот, како и начинот на приготвување:

Состојки:

  • 250 гр кисела павлака
  • 8 јајца
  • малку магдонос
  • 160 гр кашкавал
  • 1 лажица презла
  • 1 лажица путер

Начин на подготовка.

  1. Огноотпорен сад премачкајте со путер, па додајте ја киселата павлака.
  2. Едно по едно се кршат јајцата и се ставаат во павлаката. Се додава сецкан магдонос, изрендан кашкавал, презла и путер.
  3. Се пече додека јајцата не зацврснат, околу 10 минути на 220 степени.

На здравје!

Повеќе на Gotvi.mk:

Ги чувате јајцата на вратата од фрижидерот?

ВИДЕО: Ова се прави од картон од јајца

Мафини со јајца на око

Печени јајца со сос

Сакате совршено пржени јајца?

ВИДЕО: Дали досега погрешно сме ги пржеле јајцата?

ВИДЕО: Шест одлични готварски трикови

ВИДЕО: Готварски трик – како одеднаш да излупите 3 варени јајца