Растопениот кашкавал примамува:  Рецепт за роловано пилешко со моцарела

Растопениот кашкавал примамува: Рецепт за роловано пилешко со моцарела

Меко, вкусно, и сочно месо со моцарела. Вкус кој се памети.

Ова е подготовката на рецептот:

Состојки:

  • 400 гр пилешко месо
  • 100 гр моцарела
  • 8 парчиња сланина

Начин на подготовка.

  1. Се сече белото месо на 8 тенки парчиња, се чука за да стане тенко како за шницли, а потоа се зема тава.
  2. Се реди една шницла, потоа парче моцарела, па друга шницла одозгора и се завртуваат краевите да се спојат.
  3. Се ставаат две парчиња сланина одозгора и со нив се витка месото.
  4. Така постапете со сите шницли.
  5. Пржете на добро загреано масло околу 5 минути.

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко