Недоливи грицки: Леб со лук

Недоливи грицки: Леб со лук

Ако ви здосадиле вообичаените печива кои имаат ист вкус, пробајте го овој едноставен рецепт за леб со лук.

Состојки:

  • 1 француски леб или обичен
  • 80 гр путер
  • 3 чешниња лук
  • малку сечкан магдонос

Начин на подготовка:

  1. Лукот прво излупете го и иситнете го. Кога ќе го иситнете лукот измешајте го со путер и не заборавајте да додадете малку магдонос. Откако ќе добиете густа смеса или намаз, исечкајте парчиња леб и на секое намачкајте од смесата од лук и магдонос. 
  2. Парчињата леб ставете ги на лим кој претходно сте го прекриле со хартија за печење и печете седум-осум минути на 180 степени или додека лебот не поприми златно-жолта боја и веднаш послужете.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text