Посно и вкусно јадење: Домашен ѓувеч со шампињони (Видео)

Посно и вкусно јадење: Домашен ѓувеч со шампињони (Видео)

Совршен оброк за целото семејство!

Состојки:

 • 1/2 праз
 • 4 чешниња лук
 • сув зачин
 • 100 гр ориз
 • 200 гр шампињони
 • 2 домати
 • 1 морков
 • 2 свежи пиперки
 • 1 компир
 • магдонос
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. На масло пропржете сечкан праз, па кога малку ќе се пропржи додајте пиперка, морков на коцки, шампињони сечкани на листови, потоа домат, компир на коцки, па сè уште малку издинстајте. На крај додајте ориз, зачин, пипер, сол, магдонос и додајте и малку вода. Сè доброо измешајте и тргнете од шпорет. 
 2. Намастете сад до масло па ставете ја динстаната маса и изедначете. Од горе наредете кругови домати. Малку намастете па печете во рерна на 200 степени околу 40 минути.

 

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај Gotvi.mk рецепти:

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко

Многу вкусно – потпечена тава со пилешко месо и печурки

Кинеска кујна: Како да зготвите брокула со пилешко

Шарена тава со зеленчук и пилешко

Пилешко во кари сос

Пилешко со паста и песто сос

Одличен рецепт – Потпечено мешано месо со печурки

singlepost_text