Сварете пченка за 20 минути – Има лесен и брз трик

Сварете пченка за 20 минути – Има лесен и брз трик

Клавчињата пченка се многу вкусни и здрави, но потребно е долго време да се сварат. Сепак, читателка на Готви.мк вели дека постои еден мал и лесен трик со чија помош ќе спремите вкусна варена пченка за само 20 минути во вашиот кујна.

Во тенџере ставете студена вода, а потоа ставете ги клавчињата. Ставете го тенџерето на рингла пуштена на висока температура и оставете да зоврие, а откако ќе зоврие нека се варат на силно 10 минути.

Потоа, истурете ја водата, па повторно ставете ладна вода, па повторете ја постапката.

Вака, пченката ќе биде мека и вкусна, а и готова побрзо од вообичаеното.

Пробајте, затоа што успева – ни пишува читателката.

Повеќе кулинарски трикови на Gotvi.mk:

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

singlepost_text