Прилог или вкусна вечера: Брускети со печени пиперки

Прилог или вкусна вечера: Брускети со печени пиперки

Оригиналните брускети се состојат од препечен леб намачкан со лук и маслиново масло зачинети со сол и бебер, но денес постојат безброј верзии.

Ние ви донесуваме рецепт за вкусни брускети со печени пиперки…

Состојки:

 • леб
 • црвени пиперки
 • маслиново масло
 • лук
 • капари
 • босилек
 • шеќер
 • сол
 • горгонзола

Начин на подготовка:

 1. Загрејте ја печката на 190 степени. Во сад загрејте две лажици маслиново масло, додајте ги исечканите пиперки и печете ги 12-15 минути. Посипете со шеќер, додајте капари и босилек и зачинете со сол и бибер.
 2. Парчињата леб истријте ги со лук и посипете ги со маслиново масло па печете ги 7-10 минути.
 3. На секое парче леб ставете лажица од смесата и парче горгонзола.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text