Неизоставен дел од славската трпеза: Посна пита со ориз и праз (Видео)

Неизоставен дел од славската трпеза: Посна пита со ориз и праз (Видео)

Брзо се подготвува, лесна е и крцкава…

Состојки:

  • 1/2 кг кори
  • масло
  • праз
  • 200 гр ориз
  • 1 морков
  • сол
  • бибер

Начин на подготовка:

  1. Згответе го оризот додека не испари сета вода. На масло пропржете сечкан праз и ситно сечкан морков, додајте бибер и сол. Измешајте го оризот, кромидот и морковот.
  2. Првата кора растегнете ја на маса, малку намастете ја па ставете друга кора и премачкајте со малку фил, потоа ставете трета кора и четврта и нив премачкајте ги. Составете ги страните и свиткајте во ролат. Така правете додека не го потрошите материјалот.
  3. Преку ролните нанесете малку масло и печете на 200 степени околу 35 минути. На половина од печењето покријте со фолија.

Добар апетит!

Деталите за подготовка погледнете ги во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text