Брза и вкусна – домашна бонжита

Брза и вкусна – домашна бонжита

Десерт кој сите го обожаваат!

Состојки:

 • 250 гр корнфлекс снегулки
 • 150 гр сечкани ореви
 • 250 гр маргарин
 • 200 гр шеќер
 • 150 гр чоколадо
 • 8 лажици мед
 • 1 кора обланда

Начин на подготовка:

 1. На слаб оган во тенџере измешајте маргарин, шеќер, мед и чоколадо додека масата не се изедначи.
 2. Потоа додајте сечкани ореви и корнфлекс и израмнете ја смесата на обландата.
 3. Оставете во фрижидер и кога смесата ќе стегне исечете правоаголници.
 4. По желба во смесата можете да додадете овесни снегулки, кикирики, бадеми или нешто друго.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

singlepost_text