Деликатесен сос со цвекло – Одличен прилог за секое јадење

Деликатесен сос со цвекло – Одличен прилог за секое јадење

Направете вкусен и необичен сос со цвекло.

Ова е рецептот за сосот кој е идеален како додаток со секое јадење:

Состојки:

 • 3 јајца
 • 1 лажичка сол
 • 1 лажичка шеќер
 • 1 лажичка оцет
 • 1 лажичка сенф
 • 350 мл маслиново масло
 • 150 гр цвекло од тегла

Начин на подготовка:

 1. Со миксер се матат јајцата заедно со солта, шеќерот, сенфот, оцетот и маслиновото масло, кое постепено се додава при матењето.
 2. Одвојте неколку лажици, измешајте ги со цвеклото и изматете со миксер во посебен сад додека да се изедначи смесата.
 3. Измешајте ги двете смеси и убаво соединете.
 4. Оладете во ладилник.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Руски гулаш со најкремаст сос

Сочно месо во сос

Црвен сос во шампињони

Сочни шницли во сос од кромид

Тартар сос

Кременадли во ајвар сос

Пикантно пилешко во лут сос

Батаци во сос

singlepost_text