Јунешко со пиперки во вино

Јунешко со пиперки во вино

За следниот ручек подгответе јунешко со пиперки во вино – вкусно јадење кое ќе ве освои.

Состојки:

  • 1 лажица масло
  • 1 црвена пиперка
  • 100 мл бело вино
  • 400 гр конзервирано јунешко
  • 400 гр макарони
  • 1 лажица исечкан магдонос

Начин на подготовка:

  1. На загреано масло додајте пиперка исечкана на коцки и динстајте да омекне.
  2. Залијте со вода, додајте ја содржината од конзервата и кратко продинстајте.
  3. Прелијте преку зготвените тестенини и посипете со магдонос.

Добар апетит!

Повеќе вести на Готви.мк:

Салата која летово ќе ја правите секој ден

Англиски погачици со чедар – ќе ги правите во секоја прилика

Полнети тиквички по најдобар рецепт

Рости од компир

Шеф салата

Дресинг за Шеф салата

Таљатели со зеленчук

Пржена банана

Pad Thai со пилешко

 

singlepost_text