Вака ќе проверите дали маслото е доволно загреано – Нема да се лепи храната повеќе

Вака ќе проверите дали маслото е доволно загреано – Нема да се лепи храната повеќе

Постои еден трик со кој може да проверите брзо и лесно дали маслото е доволно загреано во тава, за да почнете да пржите без да ви се залепи храната која ќе ја приготвувате.

Земете една дрвена лажица и ставете ја во маслото.

Кога ќе се појават меурчиња околу неа, тоа значи дека маслото е доволно загреано и може да започнете со готвењето.

Нема да ви се залепи храната, нема да се изгорите и ќе биде приготвено многу вкусно.

Лесно е, еднсоставно и бесплатно, па обидете се следниот пат 🙂

Повеќе совети на Gotvi.mk:

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

singlepost_text