Туршијата како лек – Зимата не оди без неа, а штити од многу болести

Туршијата како лек – Зимата не оди без неа, а штити од многу болести

Туршијата која сите ја обожаваме во зимскиот период, е полна со витамини, многу здрава и вкусна и помага за многу болести.

Киселењето на зеленчукот е стар начин за да имаме здрави и вкусни намирници во текот на целата зима, а на овој начин се уништуваат сите бактерии кои ги има во зеленчукот.

Има витамини К и Б, лесно се варат во желудникот, помагаат за празнење на цревата, како и за здравна цревна микрофлора.

Туршијата помага и за забрзување на метаболизмот, подобар имунитет, а е превенција и од карцином.

Исто така, го налалува и штетниот холестерол.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Туршија на грчки начин

Пиперки полнети со зелка

Тегла полна витамини

Повкусно од туршија: Мешана салата во тегла

Колку е здрава туршијата

singlepost_text