Вкусна мусака без месо – Лесен а гурмански рецепт

Вкусна мусака без месо – Лесен а гурмански рецепт

Вкусна и посна мусака без месо која лесно се прави, а е вистински деликатес.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 1 главица кромид
 • 4 пиперки
 • 1 шолја ориз
 • 3 компири
 • 1 шолја доматно пире
 • 1 лажица брашно
 • 1/2 лажица црвен пипер
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирот исечете го на тенки кругови.
 2. Кромидот исечете го ситно, па динстајте го на малку масло и вода. Додајте му ја пиперката исечена на коцки и продолжете со динстањето.
 3. По 15 минути додајте ги оризот, чаша вода и доматното пире. Ставете сол и бибер. Оставете оризот да поврие за да омекне.
 4. Откако е готова смесата и водата изврила, земете тепсија и подмачкајте ја со малку масло. Ставете ред компири, па од смесата, потоа уште еден ред компир.
 5. Разматете лажица брашно со црвен пипер и вода и посипете ја мусаката со тоа.
 6. Печете во рерна на 220 степени околу 40 минути.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

На поинаков начин: Мусака од спанаќ

Мусака од слатка зелка

Вкусна мусака од кисела зелка

Мусака од карфиол

Мусака од бајат леб

Необична мусака со моркови

Мусака од тиквици

Мусака на грчки начин