Оваа комбинација ќе ве спаси од кашлица и болно грло за два дена

Оваа комбинација ќе ве спаси од кашлица и болно грло за два дена

Морковот е неверојатно здрав зеленчук кој е сјаен извор на витамин А и каротен, добар е за алергии, анемија, реума, проблеми со варењето…

Во оваа комбинација може да биде одличен и за кашлица и грип.

Состојки:

  • 1/2 кг моркови
  • 3-4 лажици мед
  • 2 лажички ѓумбир

Подготовка и употреба:

  1. Морковот ситно се сече и се става во тенџере, се става вода колку да го прекрие морковот, а потоа тој се обарува.
  2. Кога водата ќе проврие се додава ѓумбирот, па се крчка додека не омекне морковот.
  3. Потоа смесата се цеди, се става во блендер, па се додава и медот.
  4. Се земаат 3-4 лажици неколку пати на ден.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Оваа намирница е најделотворна за грип

Магичен природен лек за грип и настинка

Со домашни бонбони против болка во грло

Како докторите се чуваат од грип

Чај за збогум на кашлицата

Овие црвени зрнца се полни здравје