Не залудно велат појадокот е најважен – Ова не смее да биде на вашето мени

Не залудно велат појадокот е најважен – Ова не смее да биде на вашето мени

Појадокот е најважниот оброк во текот на денот, а тоа секако значи дека не треба да јадеме било што, туку одбрани намирници. Иако најчесто го започнуваме денот со пекарски производи, тоа е многу штетно и не треба да го правиме.

Иако секое пециво е многу вкусно, тоа во себе има адитиви, сол и шеќер, па тоа не е најдобра комбинација.

Солените пецива ја задржуваат водата во организмот, лиснатото тесто, пак, е месно и тешко сварливо, но и сиромашно со нутритивни вредности.

Лоша идеја се и овошните сокови рано наутро.

Соковите се полни адитиви како и шеќер, па иако даваат моментална енергија, потоа лесно и брзо ќе ви ја одземат.

Почитувајте ги овие правила и живејте здраво. Наутро јадете житарки, омлет и друга храна со протеини.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Појадокот со кој Кардашијан ослабе но ги задржа облините

Појадок во шолја

Појадок со кој ќе топите килограми

Кралски појадок со кој ќе слабеете

Појадок или вечера за медал

Почнете го денот со витаминска бомба