Го забавуваат стареењето и топат килограми – Јадете ги често

Го забавуваат стареењето и топат килограми – Јадете ги често

Урмите се многу здрави и корисни, имаат лековити својства, и благотворно дејство и врз емоционалното здравје на луѓето.

Имаат многу аминокиселини кои делуваат позитивно на здравјето, а најважен меѓу нив е триптофанот кој делива на емоциите, особено кај жените, и го успорува стареењето.

Урмите имаат и многу витамини, минерали, магнезиум, калциум, калиум, манган, фосфор и натриум.

Не дебелеат, го успоруваат стареењето, го штитат здравјето.

Јадете ги почесто.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Џем од чоколадо, лешници и урми

Урми со бадеми

Корпи со урми од три состојки

Направете полнети урми

За една недела ќе го регулирате варењето

Само една лажица и ќе го испразните стомакот