Напиток кој ќе ве ослободи од маснотиите во крвта – Природен рецепт

Напиток кој ќе ве ослободи од маснотиите во крвта – Природен рецепт

Многу луѓе денес се борат со вишокот маснотии во крвта, кои може да бидат многу опасни по здравјето.

Постои природен напиток кој брзо и лесно помага да се реши овој проблем. Еве како да го направите:

Состојки:

  • 1 кг лимони
  • 5-6 китки магдонос
  • 3 л вода
  • 1 кесичка сода бикарбона

Начин на подготовка:

  1. Лимонот се мие во ладна вода. Се цеди, па се става во топла вода во која се додава содата. Се остава да отстои околу 1 час.
  2. Магдоносот се сече ситно, а потоа и лимонот се сече ситно со кората.
  3. Вака исечкани, се ставаат во големо тенџере наполнето со три литри вода да вријат на тивок оган помеѓу два и три часа.
  4. Кога смесата ќе биде готова, се цеди.
  5. Би требало да добиете 1,5 литар сируп кој треба да го пиете секое утро во рок од 15 дена.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Чај за желудникот – нема да имате мака

Чај кој лекува од сите болести и чисти од отрови

Чај против слабокрвност

Домашни чајни кекси

Чај од шумска јагода

Чај од леска – малкумина знаат колку лекува

Здравствени придобивки од чајот од магдонос

singlepost_text