Најкремастиот прилог на светот: Запечено компир пире од рерна

Најкремастиот прилог на светот: Запечено компир пире од рерна

Испробајте запечена верзија од компир пире…

Состојки:

 • 2 кг компири
 • 250 мл кисела павлака Пекабела
 • 200 гр крем сирење
 • 1 лажица сол
 • 1/4 лажичка мелен бибер
 • 1 чешне лук
 • 1 лажица растопен путер
 • 1/2 лажичка црвена пипер

Начин на подготовка:

 1. Згответе ги компирите во солена вода, не повеќе од 20-тина минути. Измешајте кисела павлака, сирење, сол, бибер и исечкан лук, додајте компири и направете пире. 
 2. Кога ќе ја добиете саканата текстура, префрлете во сад за печење, прекријте со фолија и ставете во фрижидер на неколку часа. 
 3. Загрејте ја рерната на 180 степени. Прелијте путер преку компирите и посипете од горе малку пипер. 
 4. Печете околу 30 минути и веднаш послужете.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Чајот од шипка како лек

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

ВИДЕО: Направете природен пијалок за слабеење од 4 состојки

Супер брз и вкусен домашен сос за хамбургер или пилешко