Нов омилен пијалак: Наместо варено вино, оваа зима пиеме варен џин

Нов омилен пијалак: Наместо варено вино, оваа зима пиеме варен џин

Има ли нешто поубаво од варено вино во зимските ноќи? Очигледно има, бидејќи варениот џин е нов хит.

Ви донесуваме рецепт според кој лесно можете да го направите овој зимски пијалак.

Состојки:

  • 0,2 дл џин
  • 1 парче ѓумбир
  • 1 стапче цимет
  • 5 мускатни оревчиња
  • 200 мл сок од јаболко
  • 1 портокал
  • прстофат бибер

Начин на подготовка:

  1. Ѓумбирот ситно исечкајте го и излупете го портокалот така што од кората ќе добиете ленти.
  2. Потоа сите состојки – освен џинот – загрејте ги во лонец и оставете ги на среден оган да се греат околу 20 минути (не дозволувајте да зоврие!). Потоа додајте џин и послужете.

Уживајте!

Прочитај поврзани Gotvi.mk вести и рецепти:

Мажите ќе ве обожаваат: Направете им сладолед од пиво

Брашно, пиво, јајца и путер – 4 состојки за генијален резултат во кујната

Вкусно мезе: Крокети со пилешко и шунка – одлични за со ладно пиво

Необичен десерт на кој мажите ќе се радуваат: Палачинки со пиво

Викенд мезе: Поховани маслинки – одлично одат со пиво

Добра вест за мажите: Ако пиете пиво ќе бидете ѕверови во кревет

singlepost_text