Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Чорба од спанаќ идеална за есента – Ќе оздравите за миг

Направете вкусна и здрава чорба од спанаќ. Ќе ви помогне и доколку сте болни, а ова се потребните намирници и подготовката:

Состојки:

 • 250 гр спанаќ
 • 2 чешниња лук
 • 2 лажици брашно
 • 2 лажици тарана
 • 1,5 литри вода
 • сол
 • вегета
 • масло

Начин на подготовка:

 1. Најпрво убаво се мие спанаќот, а потоа се сече ситно.
 2. Во лонец ставете го спанаќ на малку масло, па додајте го исецканиот лук и динстајте.
 3. Додајте го и брашното, па ставете ја водата.
 4. Оставете да поврие, па додадете ги и зачините во чорбата.
 5. Откако убаво ќе зоврие и малку ќе се згусне чорбата, додајте ја и тараната и варете уште 10 минути.
 6. Послужете ја чорбата со леб.

СОВЕТ: Наместо тарана можете да употребите и просо кое има хранлива вредност и одличен вкус.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Црвено бела чорба

Вкусна крем чорба од ориз

Чорба од печурки

Топла чорба е знак на есента

Крем чорба од печурки

Кремаста компир чорба

singlepost_text