На старски начин: Бурек со спанаќ

На старски начин: Бурек со спанаќ

Бурек на единствен начин!

Состојки:

 • 1 пакување тенки кори
 • 400 гр смрзнат спанаќ
 • 2 јајца
 • 100 гр сирење
 • 1 главица кромид
 • масло
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Обварете го спанаќот и добро исцедете го.
 2. Исечканиот кромид издинстајте го на масло, а потоа додајте исечкан спанаќ.
 3. Направете смеса од разматени јајца и сирење, додајте малку сол и бибер и соединете со спанаќот.
 4. Трослојно редете ги корите премачкани со масло, а потоа прелијте со смеса од спанаќ.
 5. Последната кора премачкајте ја со жолчка и печете на 180 степени половина час.

Добар апетит!

Повеќе рецепти на Готви.мк:

ВИДЕО рецепт: Леб со карамелизиран кромид

Ремек дело во кујната: Леб од банана

Тазе домашен леб

ВИДЕО. Рецепт за леб кој не се меси

Домашниот леб на мајче Вера

Полнет запечен леб

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

ВИДЕО: Рецепт за домашна чоколадна торта од која застанува здивот

Вистинска уметност: Рецепт за солена торта

Црно бела торта

singlepost_text