Нова ручек идеја која ќе ви стане омилена – Цело семејство ќе го бара овој рецепт

Нова ручек идеја која ќе ви стане омилена – Цело семејство ќе го бара овој рецепт

Направете вкусни плескавици од пилешко месо, тиквички и лукче, која има неодолива арома и ќе ги освои и најпребирливите вкусови.

Ова е рецептот за вкусниот ручек од кој сите ќе бараат репете:

Состојки:

 • 500 гр пилешко месо
 • 2 изрендани тиквици
 • 2-3 чешниња лук
 • 3-4 лажички ситно сечен коријандер
 • 1 лажичка сол
 • бибер
 • маслиново масло

Начин на подготовка:

 1. Пилешкото бело месо, тиквиците, коријандерот и лукот се сечат ситно и се зачинуваат со сол и бибер.
 2. Смесата треба да содржи доста вода од тиквиците, па вишокот исцедете го.
 3. Направете мини плескавици од смесата.
 4. Загрејте масло на оган, па секоја мини плескавица испржете ја.
 5. Добар апетит.

На здравје!

Поврзани рецепти на Gotvi.mk:

Печени тиквички со пилешко и зеленчук

Салата со рукола и пилешко

Полнет ананас со ориз и пилешко

Шпагети со гриловано пилешко и песто сос

ВИДЕО:  Рецепт за пилешко со 40 чешниња лук

Многу вкусно: Потпечена тава со пилешко месо и печурки

Pad Thai со пилешко

Поховани батаци

Батаци во сос

Гурмански батаци

Вкусни месни залаци

Гурманско мелено пилешко со зеленчук

Ролни од мелено месо

Наполни главица кромид со мелено месо

мелено месо со зеленчук од тава