Торта Јапонски ветер (Видео)

Торта Јапонски ветер (Видео)

Стар рецепт за торта со суви кори и кремаст фил во кој се ставаат мелени ореви или лешници.

Состојки за една кора (се печат две):

 • 7 белки
 • 350 гр кристал шеќер
 • 1 лажица оцет

Состојки за прв фил:

 • 1 л млеко
 • 3 пудинга од ванила или слатка павлака
 • 14 жолчки
 • 250 гр марарин
 • 300 гр мелени ореви или лешници
 • 10 лажици шеќер

Состојки за втор фил:

 • 400 мл слатка павлака
 • декорација по желба

Начинот на подготовка погледнете го во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Шерпица“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

singlepost_text