Вкусен ролат од спанаќ и компири со јајца

Вкусен ролат од спанаќ и компири со јајца

Ролат кој освојува на прв залак!

Состојки:

 • 500 гр компири
 • 1 главица кромид
 • 350 гр спанаќ
 • 7 јајца
 • 50 гр путер
 • сол
 • бибер

Начин на подготовка:

 1. Компирите сварете ги во посолена вода. Кога ќе се изладат, излупете ги и изрендајте ги.
 2. Спанаќот потопете го во посолена врела вода. Исцедете го и ситно исечкајте го. Додајте го спанаќот во изренданите компири заедно со изрендан кромид.
 3. Во смесата додајте 3 разматени јајца. Смесата зачинете ја со сол и бибер по вкус. Сè измешајте, додека не добиете хомогена смеса. Развлечете преку алуминиумска фолија.
 4. Останатите јајца сварете ги и излупете ги. Ставете ги во едниот крај на кората со спанаќ.
 5. Со помош на фолијата кората свиткајте ја во ролат и ставете ја во намастен плех.
 6. Прелијте со растопен путер и печете на 200 степени.

Добар апетит!

Поврзани вести на Gotvi.mk

Брзи домашни пирошки со зденка и маслинки

Рецепт за брза даска кога ќе ви се најават гости

Рецепт за 2 брзи соса за чипс и други грицки

Рецепт за брзо мезе за ненајавени гости

Рецепт за највкусни посни и интегрални грисини тука

 

singlepost_text