Домашен спреј за прашина – Ќе заборавите кога последен пат сте бришеле

Домашен спреј за прашина – Ќе заборавите кога последен пат сте бришеле

Колку и да чистиме често, многумина од нас имаат проблем со прашината која постојано се собира на мебелот и предметите.

Даваме пари за скапи препарати. Дел од нив помагаат,  дел воопшто не го даваат посакуваниот ефект, но сепак постои и решение за прашината кое може да го подготвите сами во кујната.

Ефикасно, а воедно и не е штетно за нашето здравје. Исто така, евтино и брзо. Еве како да направите домашен спреј кој ја одбива прашината.

Состојки:

  • 1 шолја вода
  • 1,4 шолји алкохолен оцет
  • 2 лажички маслиново масло
  • 10 капки есенцијално масло по желба

Подготовка и употреба:

  1. Се мешаат сите состојки во празно шише, и добро се протресува шишето пред употреба.
  2. Се прскаат сите површини или се става од спрејот на крпа и се поминува врз предметите и мебелот.

Инаку, оваа комбинација е моќна бидејќи оцетот е познат како универзално средство за чистење и отстранување дамки, малиновото масло нема да дозволи прашината брзо да се собира, а есенцијалното масло, има антибактериско дејство и остава опоен мирис.

Верувајте, ќе бришете прашина поретко.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките