Нема печење, вкусот е одличен – Торта со ореви

Нема печење, вкусот е одличен – Торта со ореви

Направете вкусна и брза торта со ореви. 

Ова се потребните намирници и начинот на подготовка:

Состојки:

 • 500 мл слатка павлака
 • 700 гр кисела павлака
 • 200 гр шеќер во прав
 • 300 гр мелени бисквити
 • 250 гр мелени ореви
 • 100 гр рендано чоколадо
 • 200 мл млеко
 • 150 гр плазма

Начин на подготовка:

 1. Изматете ја слатката павлака, но внимавајте да не биде премногу цврста.
 2. Изматете ја киселата павлака со шеќерот во прав. Додајте ја во неа и слатката павлака и соединете со мешање.
 3. Смесата поделете ја на два еднакви дела, во едниот додадете ги мелените бисквити, во вториот оревите и чоколадото.
 4. Во подлабока тепсија ставете фолија, па филот со оревите и чоколадото. Израмнете, па ставете го филот со бисквити одозгора.
 5. Ако делот со бисквитите стоел подолго време и е поцврст, слободно ставете малку млеко и промешајте. Не смее да биде премногу цврст бидејќи нема да се размачка врз другиот фил.
 6. Одозгора ставете ја плазмата и останатото млеко, откако претходно сте ги измешале.
 7. Ставете во ладилник 2-3 часа па свртете ја тортата од другата страна кога ќе ја извадите од фолијата.
 8. Украсете по избор.

Уживајте во слаткиот вкус 🙂

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Домашни крем банани – вкусот на детството

Бомбици на кои им нема замена

Бомбици со дуња и кокос

Вкусна обланда со плазма и ореви

Обланда бомбици – вистински хит

Преубава обланда со кокос

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

singlepost_text