Риба во сос од сенф

Риба во сос од сенф

Комбинација од риба и зеленчук со неодолив сос…

Состојки:

 • 1 портокал
 • 1 лажица путер
 • 300 гр ориз
 • сол
 • 800 гр филети бакалар (или некоја риба по избор)
 • 2 лажици сок од лимон
 • 200 гр коктел домати
 • 400 мл бујон од риба
 • бибер
 • 200 мл неутрална павлака
 • 1 лажица куркума
 • 1 лажица сенф
 • 1 лажица мед

Начин на подготовка:

 1. Измијте и изрендајте кора од портокал, исцедете и сок. Дополнете го сокот со вода до количина од 600 мл. Загрејте путер и кратко пропржете го оризот. Залијте со мешавина од сок и вода и додајте ја кората од портокал. Гответе околу 15 минути.
 2. Исечете ја рибата на парчиња и прелијте ја со сок од лимон. Исечкајте го зеленчукот на тенки листови.
 3. Загрејте го бујонот, зачинете ги филетите и гответе ги во бујонот кој благо струи околу пет минути. Извадете ги филетите, а во бујонот измешајте павлака и куркума, па згответе.
 4. Згответе ги доматите во тоа околу 2 минути, извадете ги и измешајте ги со оризот, а сосот зачинете го сенф, мед, сол и бибер. Вратете ја рибата и подгрејте ја во сосот околу 2 минути. Сервијате со ориз.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

Градинарска пита – направете вкусен фамилијарен ручек за помалку 150 денари

Едноставен појадок кој сите ќе ги воодушеви

Рецепт за вистински пица деликатес

Летен појадок кој ќе го правите секој ден

Полнети печурки – лесен рецепт кој сите ќе ви го бараат

Палачинки за гурмани

singlepost_text