Нема долго стоење на нозе и мака: Брзи кифлички

Нема долго стоење на нозе и мака: Брзи кифлички

Направете ги најбрзите кифлички кои се топат во уста и шират совршен мирис низ целиот дом.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 600 гр брашно
 • 1 прашок за печиво
 • 1 лажичка сол
 • 1 дл масло
 • 1 кисело млеко
 • 1 квасец
 • 2 дл топло млеко
 • 1 јајце за премачкување
 • сусам

Начин на подготовка:

 1. Квасецот се става во млекото и се остава малку да отстои за да нарасне.
 2. Потоа се додаваат сите состојки, освен јајцето и сусамот и се меси тесто. Се развлекува во круг и од него се сечат триаголници кои се виткаат во кифлички.
 3. Загрејте ја рерната на 180 степени, а во меѓувреме оставете ги кифличките на плех да отстојат.
 4. Премачкајте ги со јајце и печете 15 минути. Додајте им горе и сусам.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Кокос кифлички

Чоколадни кифлички

Слатки кифлички кои се топат во уста

Кифли со месо меки како душа

Кифлички со кајсии

Лиснати кифлички полни кашкавал

Интегрални кифлички

singlepost_text