Се будите уморни наутро? Ова е грешката која ја правиме пред легнување

Се будите уморни наутро? Ова е грешката која ја правиме пред легнување

Ако сте биле уморни во текот на целиот ден и едвај сте чекале да чукне часот за да одите на спиење, а потоа не можете да заспиете или спиете немирно, тогаш сигурно ќе се разбудите повторно уморни.

Најчесто клучот, проблемот, но и решението се во храната која ја јадеме пред спиење. Според најново истражување направено во Австралија, одредена храна го пореметува спиењето и добриот сон, па затоа треба да ја избегнуваме.

Тука спаѓаат: обилна, масна храна и нездрава храна, пржена храна, чипс, сладолед и благо.

Неколку часа пред спиење треба да јадете лесна храна како риба, пилешко или мисиркино месо, авокадо, банани, мед, бадеми, ореви, цреши или сок од цреши. Тие овозможуваат мирен сон и го поттикнуваат хормонот на среќата.

Секако повеќе простор за време на вечерата отстапете му на свежиот зеленчук.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Белите патики ќе бидат како нови – Еве како едноставно да ги исчистите

БРЗО И ЕВТИНО: Отстранете ги непријатните флеки од пот на вашите алишта

Корисен совет: Како да ги освежите и исчистите сунѓерите и џогерот

Дамки од црвено вино на тепихот? Исчистете ги за миг

Направете природен освежувач за воздух – Потребни ви се само 2 работи

Флеки од мастило или тонер – Потребна ви е само 1 намирница и ќе ги извадите

БЕСПЛАТНО: Домашни средства за чистење флеки и перење на облека

Оставете ги децата да си играат во трева – Има евтин рецепт кој ги вади флеките

singlepost_text