Леб кој не дебелее – Полн здрави состојки и совршен вкус

Леб кој не дебелее – Полн здрави состојки и совршен вкус

Вкусен и здрав леб од кој нема да накачите ни килограм.

Ова е рецептот за лебот кој не дебелее:

Состојки:

  • 4 шолји брашно
  • 1 шолја кокосово масло
  • малку сол
  • 5 компири
  • 1 шолја врела вода

Начин на подготовка:

  1. Се лупи компирот, па се вари во солена вода.
  2. Се прави пире од него и се додава малку сол.
  3. Се меша со сите останати состојки.
  4. Се обликуваат лепињи и се печат 40 минути на 200 степени.

На здравје!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Млечен леб на кајмак – совршенство од тесто

Рецепт за интегрален леб

Запечен леб со павлака и сусам

Леб печен во тенџере

Направете леб во шерпа

Направете здрав леб без брашно

Како бајатиот леб да биде како нов

Вкусен и мек леб без глутен

singlepost_text