Изобилство од здравје и витамини: Измешајте лимон и чиа за тело здраво како дрен

Изобилство од здравје и витамини: Измешајте лимон и чиа за тело здраво како дрен

Лимонот е злато од природата, богат е со витамини и помага за многу болести. Кога ќе се спои во комбинација со чиа семето, добиваме двојна чаша здравје.

Чиата е позната како семе кое ја враќа енергијата и силата, го штити имунитетот, го забрзува метаболизмот и помага за слабеење.

Ако ставите чиа во лимонада, тогаш добивата витаминска и енергетска „бомба“.

Состојки:

  • 1 шолја вода
  • 1 лимон
  • 1 лажичка јаворов сируп
  • 1 лажичка чиа семе

Сè се меша, се цеди лимонот, го оставаме да отстои 10 минути и може да се пие.

На здравје!

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

ВИДЕО: Топла вода со лимон – чудотворен напиток

Ставете лимон во собата во која спиете

Ќе ве освојат: Колачи со лимон

Колач од лимон без брашно

Лошите мириси ќе исчезнат со лимон

Компир во сос од лимон

ВИДЕО: Лимон, путер и пилешко