Брза и вкусна „Пуслица торта”

Брза и вкусна „Пуслица торта”

Направете Пуслица торта која воопшто не е комплицирана, туку евтина, вкусна и лесна за подготовка.

Ова се потребните намирници и подготовката на вкусниот десерт:

Состојки:

 • 4 јајца
 • 200 гр пуслици
 • 1 чоколадо за готвење
 • 200 гр шеќер во прав
 • 300 гр мелени бисквити
 • 1 маргарин
 • 2 кеси шлаг
 • малку маргарин и млеко за кората

Начин на подготовка:

 1. На бисквитите се става малку растопен маргарин и топло млеко. Се редат во калап за торта, па преку нив се ставаат пуслиците.
 2. Се двојат белките од жолчките, од белките се прави цврст снег, додека во жолчките се става шеќерот во прав и добро се мати.
 3. Чоколадото се растопува на пареа, па сè се става во една смеса. Во неа го додаваме маргаринот и повторно матиме.
 4. Оваа смеса се распоредува преку пуслиците.
 5. Изматете ги двете кеси шлаг според упатството на кесичката и украсете ја тортата.

На здравје!

Повеќе десерти на Gotvi.mk:

Вкусот на есента бомбици со дуња кокос и ореви

Преубава обланда со кокос

Незаменлив вкус на кокос

Рафаело коцки

Бомбици од кикирики и кокос

Сочен колач со кокос

Торта од пудинг, кекс и кокос

Домашни бонбони од кокос и мед

singlepost_text