Бананата е помоќна и од енергетски напиток – Три пати поздрава и поенергична

Бананата е помоќна и од енергетски напиток – Три пати поздрава и поенергична

Бананите се вкусни и здрави, а според најновите истражувања на американските научници, имаат мешавини на шеќер и витамини потребни за зголемување на енергијата. Тоа го прават подобро и од многу спортски и енергетски напитоци.

Бананата, според овие истражувања, дава иста енергија како нив, но е три пати поздрава.

Ги содржи потребните антиоксиданси, калиум и витамин Б6 еднаква на дневните потреби на човековиот организам, а содржи и растителни влакна.

Па, нашиот предлог денот да го започнете со една банана 🙂

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Бананата нема да поцрни со овој трик

Проблеми кои бананата ги решава подобро од лекови

Веќе никогаш нема да ја фрлите кората од банана

Брзи и вкусни: Банана колачиња

Домашен пудинг од банана

Лесен десерт без мака: Банана коцки

Посни банана мафини

Ледено фрапе од банана