Деликатес: Запечени рендани тиквици со сирење

Деликатес: Запечени рендани тиквици со сирење

Вкусно предјадење, прилог или мезе. Рендани тиквички со сирење кои имаат одличен вкус.

Во продолжение рецептот за оваа вкусна идеја:

Состојки:

  • 2 тиквици
  • 2 јајца
  • 200 гр сирење
  • 100 мл јогурт
  • малку масло
  • сол

Начин на подготовка:

  1. Тиквиците се лупат и се рендаат, им се става сол и се оставаат да отстојат 15 минути.
  2. Добро се цедат од течноста која ја пуштиле, им се става повторно сол, како и зачини по вкус. Ставете ги на плех намачкан со масло.
  3. Се мешаат во сад сирењето со јајцата и јогуртот, па смесата се става врз тиквиците.
  4. Се пече во рерна на 200 степени.

Уживајте и гответе со љубов!

Повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Мусака од тиквици – ќе ја обожавате

Повкусно од ќофте од тиквица

Брзи и евтини шницли од тиквици

Шпагети во сос од тиквици

Полнети тиквици по рецептот на нашите баби

Запечени тиквици со мелено месо

Ролни од тиквици и ореви

Поховани тиквици и модар патлиџан на 5 начини

singlepost_text