Влезете во кујна и ставете го ова на наочарите – Нема да остане гребнатина ни дамка

Влезете во кујна и ставете го ова на наочарите – Нема да остане гребнатина ни дамка

Постои лесен начин да ги светнете стаклата на наочарите и да ги исчистите сите гребнатини од нив. Решението е многу евтино и корисно, а се крие во кујната.

Сè што ви треба е сода бикарбона.

Уште одамна е познато дека кога станува збор за сода бикарбона, таа е царица за сè поврзано со чистењето. Со неа можат да се направат одлични маски за лице, за нега на нокти, но и најдобрите природни лекови за детоксикација на организмот.

Содата помага да ги одржите сите постелнини, прекривки и перници бели, да го светнете мебелот, теписите и уште многу нешта во куќата.

Така и овој пат, содата помага и за да ги светнете вашите стакла.

Еве што да направите: Помешајте малку сода бикарбона со малку вода и тријте ги со смесата стаклата на очилата, па избришете ги со влажна крпа.

Потоа, за уште подобар ефект одозгора поминете ги и со сува крпа.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Сода бикарбона – замена за 8 скапи препарати

Сода и вода за блескав мебел и теписи

Мијте го лицето со сода и кокосово масло

Измешајте сода бикарбона и мед

Со помош на сода бикарбона отстранете ги дамките од мебелот и теписите

Рецепт за маска од сода бикарбона

Ги триеше ноктите со сода бикарбона

Прочистете го организмот со магдонос и сода бикарбона

Ставете сода бикарбона во јајцата кои ги варите