Направете вегета дома – Баба ја знае тајната

Направете вегета дома – Баба ја знае тајната

На каналот на Бабина кујна се појави рецепт за домашен сушен зачин кој е одличен по вкус.

Ова е постапката:

Состојки:

 • 600 гр моркови
 • 300 гр пашканат
 • 1 поголем корен од целер
 • магдонос
 • сол

Начин на подготовка:

 1. Морковот, целерот и пашканатот се мијат под вода и се лупат, па се мелат ситно во машинка за месо или пак во апарат за сечење.
 2. Магдоносот ситно се сече со нож.
 3. Ако е топло времето се сушат на сонце, а ако не, во рерна на тепсија. На дното на тепсија се става фолија, над неа сечканиот зеленчук и се суши еден час на 70 степени.
 4. Додека се суши се меша, па се додава малку сол.
 5. Од ова се добива 200 грама сув зачин, а му се додава 100 гр сол.
 6. Се става во тегла.

Во видеото е покажана детално постапката на подготовка.

Прочитај повеќе на Gotvi.mk:

Најупотребуваниот зачин ја чува бојата на облеката

Овој зачин лекува 600 болести

патите од висок притисок? – зачин од 7 денари е спасот

Додајте го овој зачин во првото кафе

Лажиче од овој зачин и цвеќињата нема да се исушат

Нека вашите зачини секогаш бидат свежи

Еден зачин е решение за маката со инсектите

singlepost_text