Ќофте во кајмак

Ќофте во кајмак

За денешниот ручек ви предлагаме да ги направите овие вкусни ќофтиња во кајмак.

Состојки:

 • 500 гр мелено јунешко месо
 • 120 мл млеко
 • 1 лажица мелен црвен кромид
 • 1 лажица мелен лук
 • 100 гр презла
 • 1 јајце
 • сол
 • бибер
 • зачин
 • ситно сечкан магдонос
 • 3 лажици кајмак
 • 1 лажица путер

Начин на подготовка:

 1. Во меленото месо додајте млеко и добро измешајте. Во масата потоа додајте лук, презла, зачинете по желба. Сè добро измешајте и оставете во фрижидер еден час. 
 2. Потоа во смесата додајте едно јајце и магдонос, па правете ќофтиња. За ќофтињата да бидат еднакви, користете лажица за сладолед. 
 3. На загреан путер пржете ќофтиња извалкани во трошки. Готовите ќофтиња редете ги во сад и прелијте ги со растопен кајмак и путер.

Добар апетит!

Повеќе на Готви.мк:

ВИДЕО: Како да направите крцкави компири на шведски начин

Ќофтиња во доматен сос

ВИДЕО рецепт: Ќофтиња од компири и туна

Домашни ќофтиња

Ќофтиња од тиквица

ВИДЕО: Како да приготвите палачинки од компири

Најдобар рецепт за домашно ќофте

singlepost_text