Пробајте да изедете само едно парче: Торта „Пустинска олуја”

Пробајте да изедете само едно парче: Торта „Пустинска олуја”

Вкусна торта со необично име од која сите ќе сакаат репете. Едноставна е за подготовка, а е одлична за заедничките викенд ручеци.

Ова е рецептот:

Состојки:

 • 7 јајца
 • 14 лажици шеќер
 • 200 гр кокос

Состојки за фил:

 • 250 гр маргарин
 • 100 гр чоколадо за готвење

Состојки за глазура:

 • 2 пакетчиња шлаг

Начин на подготовка:

 1. За кора се ставаат седум белки во сад и пенасто се матат со седум лажици шеќер, а кога се ќе се соедини се додава и 200 грама кокос.
 2. Се става смесата во плех за печење, претходно премачкан со маргарин, и се пече на 180 степени 15 минути.
 3. За филот се матат во сад седум жолчки со седум лажици шечер, па се става маргаринот за добро да се соедини.
 4. Чоколадото за готвење се растопува со малку масло, се лади и додава во смесата со филот.
 5. За подготовка на глазурата се мати шлаг кремот според упатството на кесичката.
 6. Кога ќе се излади кората се става на неа цел фил, па шлагот врз него кој се декорира по желба.
 7. Се сече на коцки и се послужува.

На здравје!

Прочитај повеќе рецепти на Gotvi.mk:

Брза и вкусна еклер торта

Чоколадна торта готова за само 20 минути

Највкусна торта од бело чоколадо

Розен торта со многу ореви

ВИДЕО рецепт: Чоколадна бисквит торта која не се пече

Вкусот на есента бомбици со дуња кокос и ореви

Преубава обланда со кокос

Незаменлив вкус на кокос

Рафаело коцки

Бомбици од кикирики и кокос

Сочен колач со кокос

Торта од пудинг, кекс и кокос

Домашни бонбони од кокос и мед