Монте торта – совршенство од кремаст вкус кој се топи во уста (Видео)

Монте торта – совршенство од кремаст вкус кој се топи во уста (Видео)

Уживајте во магичниот вкус кој освојува на прв залак…

Состојки:

 • 6 белки
 • 6 лажици брашно
 • 6 лажици шеќер
 • 2 лажици масло
 • 100 гр сечкани ореви

Состојки за фил:

 • 1 л млеко
 • 4-6 лажици шеќер
 • 2 кесички ванилин шеќер
 • 6 жолчки
 • 1 лажица густин
 • 100 гр чоколадо
 • 150 гр мелени ореви
 • 300 гр шлаг
 • 3 пудинга од ванила
 • 200 гр путер или маргарин

Начинот на подготовка детално е објаснет во ВИДЕО РЕЦЕПТОТ на „Бабина кујна“:

 

Прочитај поврзани Gotvi.mk рецепти:

Баклава

Баклава со вишни

Трилече – неверојатно вкусен домашен специјалитет

Неодоливо вкусна: Домашна торта со јагоди

„Катица“ торта

Возможно е – еве како да направиш торта за 10 минути

ВИДЕО: Рецепт за еклер чоколадна торта која не се пече

За секоја прослава – Тигар торта

 

singlepost_text